INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Kowalowski (Kowalewski) h. Radwan  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kowalowski (Kowalewski) Józef h. Radwan (ok. 1540–1597), poseł sejmowy. Pochodził z średnio zamożnej szlachty z pow. pilzneńskiego, był synem Mikołaja, dziedzica części wsi Sowiny i Skurowej. Kształcił się w Akad. Krak., wpisany w semestrze letnim 1555 r. Karierę urzędniczą rozpoczął jako podstarości biecki, którym był już w r. 1572. W r. 1583 został sędzią grodzkim krakowskim. W l. 1584–5 był podstarościm krakowskim przy Janie Zamoyskim. Wreszcie w r. 1588 został podsędkiem ziemskim krakowskim. W czasie bezkrólewia w r. 1587 został wybrany przez szlachtę krakowską sędzią kapturowym z pow. bieckiego, a w parę miesięcy później reprezentował woj. krakowskie na sejmie koronacyjnym Zygmunta III. W r. 1590 był posłem sejmowym wybranym na sejmiku proszowickim przez zwolenników programu kanclerza J. Zamoyskiego. Sejm r. 1590 obdarzył go funkcją poborcy w pow. krakowskim. T. r. brał udział w rokach ziemskich w Krakowie (23 VI) i podpisał list do opozycyjnej szlachty krakowskiej, wzywający ją do zaniechania protestacyjnego zjazdu w Proszowicach. W późniejszym czasie, uczestnicząc w życiu politycznym, okazał się K. gorliwym zwolennikiem Zygmunta III, czemu dał wyraz, protestując w r. 1592 przeciwko antykrólewskim uchwałom zapadłym na sejmiku proszowickim. K. zmarł w pierwszej połowie 1597 r. Był właścicielem wsi Skurowej i Zawadki oraz części Gorzejowej i sołectwa w Kamienicy w dawnym pow. pilzneńskim. Posiadał też część wsi Rozdziele w pow. szczyrzyckim w r. 1576 i do niego chyba w tymże powiecie należała część Woli Żegocińskiej,. Z małżeństwa z Barbarą Dembińską ze Szczekocin pozostawił dzieci: Andrzeja, Zofię, Katarzynę, Dorotę, Barbarę i Elżbietę.

 

Boniecki; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Lepszy, Rzeczpospolita polska w dobie sejmu inkwizycyjnego 1589–1592, Kr. 1939; Urban W., Wieś jasielska w latach 1525–1650, w: Studia z dziejów Jasła i powiatu jasielskiego, Kr. 1964; – Akta sejmikowe woj. krak., I; Album stud. Univ. Crac., III 17; Kronika mieszczanina krakowskiego z lat 1575–1595, Wyd. H. Barycz, Kr. 1930 s. 30, Bibl. Krak. nr 70; Materiały do dziejów reformacji w Krakowie, Oprac. R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1962; Zbiór aktów do historii ustroju sądów, Wyd. S. Kutrzeba, Arch. Kom. Prawn., Kr. 1909 VIII cz. 2; Źródła Dziej., XIV (Małopolska) s. 242, 244, 250; Vol. leg., II 325; – AGAD: Arch. Skarbu Kor. Rejestry poborowe nr 60 k. 71, nr 114 k. 86.

Irena Kaniewska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Anna Jagiellonka

1523-10-18 - 1596-09-09
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.